Posiedzenia zarządów i rad nadzorczych, a także zgromadzenia wspólników/walne zgromadzenia akcjonariuszy mogą odbywać się w drodze elektronicznej za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Istotne jest, że nowe rozwiązania przyjęte zostały jako zasada. Zasada może zostać jednak wyłączona stosownymi postanowieniami umowy spółki.
Udział w zgromadzeniu wspólników/walnym zgromadzeniu obejmuje w szczególności: dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w zgromadzeniu, w ramach której mogą oni wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia, przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad zgromadzenia i wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku zgromadzenia.
W przypadku spółki akcyjnej publicznej zapewnia ona transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Szczegółowe zasady udziału w zgromadzeniach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej określa regulamin (przyjęty przez radę nadzorczą lub wspólników – w przypadku sp. z o.o., gdzie brak jest rady nadzorczej).
Tarcza 2.0 przewiduje dodatkowo możliwość podejmowania uchwał rady nadzorczej, dla których umowa spółki wymaga, aby głosowania były tajne, za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość lub w trybie pisemnym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy członek rady nadzorczej zgłosi sprzeciw.